Vi benytter cookies til at forbedre brugeroplevelsen. Læs mere om cookies

Miljø- og fødevareminister Eva Kjer Hansen CV

Eva Kjer Hansen blev udnævnt til miljø- og fødevareminister i Lars Løkke Rasmussens V-regering den 28. juni 2015.

 

Medlemsperiode
Folketingsmedlem for Venstre i Sydjyllands Storkreds fra 13. november 2007.
Folketingsmedlem for Venstre i Vejle Amtskreds fra 12. december 1990 til 13. november 2007.
Kandidat for Venstre i Kolding Sydkredsen fra 2007.
Kandidat for Venstre i Koldingkredsen fra 1990 til 2007.


Parlamentarisk karriere
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri fra 12. september 2007 til 23. februar 2010.
Socialminister og minister for ligestilling fra 2. august 2004 til 12. september 2007.
Formand for Europaudvalget fra okt. 2011.Formand for Det Udenrigspolitiske Nævn mar. 2010 - sep. 2011. Formand for Udvalget vedrørende Danske Kulturelle Anliggender i Sydslesvig 2002-2004. Medlem af Europa-Parlamentet 1994-1999.

Uddannelse og erhverv
Cand.polit., Københavns Universitet, 2012.
Tillægsuddannelsen på Danmarks Journalisthøjskole, fra 1990 til 1991.
Aabenraa Statsskole, fra 1980 til 1983.
Rødekro Skole, fra 1978 til 1980.
Hellevad Skole, fra 1971 til 1978.


Udmærkelser
Kommandør af Dannebrogordenen 2005 

Privat

Eva Kjer Hansen, født 22. august 1964 i Aabenraa, datter af landmand Hans Hansen og Ellen Kjer Hansen. Eva Kjer Hansen har tre døtre.

Invitér ministeren

Hvis du har en invitation til Eva Kjer Hansen, kan du skrive til ministeren:

Pressekontakt

For henvendelser vedrørende miljø og natur kontakt:

Pressechef  
tlf. 25 61 71 70
Pressemedarbejder  tlf. 91 35 69 97
Pressemedarbejder  tlf. 91 35 69 96 

For henvendelser vedrørende fødevarer, landbrug og fiskeri kontakt:

Pressechef tlf. 61 88 90 22

Pressesekretær , tlf. 20 91 59 01
SMS-henvendelser frabedes. 

Pressesekretær , tlf. 20 91 59 01
SMS-henvendelser frabedes.