Ministre gennem tiden

Da den første minister satte sig bag skrivebordet, stod der minister for forureningsbekæmpelse på visitkortet. Denne titel blev to år senere ændret til miljøminister.

I Miljøministeriets departement på Slotsholmsgade 12 er en væg dækket af fotografier af tidligere ministre. Der er billeder af en handskemager, en journalist, en litterat og en virksomhedsleder. Fælles for dem alle er, at de har været miljøminister.

Se væggen over Danmarks miljøministre her:

Billede af minister for forureningsbekæmpelse Jens Kampmann (S)

Jens Kampmann (S)

Minister for forureningsbekæmpelse.

11.10.1971 - 27.10.1973

Billede af miljøminister Helge Nielsen

Helge Nielsen (S)

Miljøminister

27.10.1973 - 19.12.1973

Billede af miljøminister Holger Hansen (V)

Holger Hansen (V)

Miljøminister

19.12.1973 - 13.02.1975

Billede af miljøminister Helge Nielsen (S)

Helge Nielsen (S)

Miljøminister

13.02.1975 - 26.01.1977

 

Billede af miljøminister Svend Jakobsen

Svend Jakobsen (S)

Miljøminister

26.01.1077 - 26.02.1977

Billede af miljøminister Niels Matthiasen

Niels Matthiasen (S)

Miljøminister

26.02.1977 - 30.08.1978

Billede af miljøminister Ivar Nørgaard (S)

Ivar Nørgaard (S)

Miljøminister

30.08.1978 - 28.02.1980

Erik Holst

Erik Holst (S)

Miljøminister

28.02.1980-10.09.1982

 

Christian Christensen

Christian Christensen (KRF)

Miljøminister

10.09.1982 - 03.06.1988

Lone Dybkjær

Lone Dybkjær (R)

Miljøminister

03.06.1988 - 18.12.1990

Per Stig Møller

Per Stig Møller (K)

Miljøminister

18.12.1990 - 25.01.1993

Svend Auken

Svend Auken (S)

Miljø- og energiminister

25.01.1993 - 27.11.2001

 

Hans Christian Schmidt

Hans Christian Schmidt (V)

Miljøminister

27.11.2001 - 02.08.2004

Connie Hedegaard

Connie Hedegaard (K)

Miljøminister

02.08.2004 - 23.11.2007

Troels Lund Poulsen

Troels Lund Poulsen (V)

Miljøminister 

23.11.2007 - 23.02.2010

Karen Ellemann

Karen Ellemann (V)

Miljøminister

23.02.2010 - 03.10.2011

Ida Auken

Ida Auken (SF)

Miljøminister

03.10.2011 - 03.02.2014

Kirsten Brosbøl

Kirsten Brosbøl (S)

Miljøminister

03.02.2014 - 28.06.2015

Eva Kjer Hansen

Miljø- og fødevareminister

28.06.2015 - 29.02.2016

Esben Lunde Larsen

Esben Lunde Larsen

Miljø - og fødevareminister

29.02.2016 - 02.05.2018

Jakob Ellemann

Jakob Ellemann-Jensen

Miljø- og fødevareminister

02.05.2018 - 27.06.2019