Lave kvoter på torsk og sild udfordrer fiskere i Østersøen økonomisk. Minister skaffer derfor ti mio. kr. til kompensationsordning.
Miljøminister Lea Wermelin annoncerede i dag i den indonesiske hovedstad Jakarta, at Danmark vil bidrage med 3,7 mio. kroner i udviklingen af en strategi for ci..
Danske løsninger skal være med til at understøtte miljørigtig udvikling og vandteknologi i Indonesien og Singapore, når miljøminister Lea Wermelin besøger de to..
Et nyt EU-projekt til 50 mio. kroner skal skabe en mere mangfoldig natur i 25 statslige og private skove over det meste af landet.
Grundvandet har fået et grundigt serviceeftersyn over hele landet. Miljøstyrelsen har undersøgt 263 vandboringer for 415 forskellige pesticidstoffer. Her er der..
Miljøminister Lea Wermelin vil sætte en stopper for jagt på fire fuglearter i Danmark, hvoraf tre arter er truede globalt, og en art er i tilbagegang i Danmark...
De invasive rovdyr mårhund og vaskebjørn udgør en stigende trussel mod Danmarks hjemmehørende dyrearter. Derfor har miljøministeren nu givet grønt lys til, at j..
Over 200.000 danskere bookede sidste år en overnatning i det fri på en af Naturstyrelsens store lejrpladser. Det er en fordobling siden 2013. Miljøminister Lea..
Miljøminister Lea Wermelin har sendt et nyt lovforslag i høring om obligatorisk udskiftning af gamle brændeovne ved ejerskifte af bolig, som skal give renere lu..
Har du en ny grøn løsning, der kan indfri regeringens ambitiøse målsætninger for miljø, klima og natur, så er årets MUDP-pulje netop åbnet for ansøgninger.