Miljøstyrelsen har i dag offentliggjort, at Faaborg Værft A/S har vundet udbuddet om ombygning af Miljøstyrelsens to miljøskibe Sif og Frigg. De skal overvåge d..
Miljøminister Lea Wermelin og støttepartierne vil indføre arealkrav for jagt på kronhjorte. Det skal sikre en mere bæredygtig jagt og en balanceret alders- og k..
Regeringen, Radikale Venstre, SF, Enhedslisten og Alternativet giver ca. 19 mio. kr. til indsatser, der skal give danskerne gode oplevelser i naturen og sætte l..
Regeringen, SF, Enhedslisten, Radikale Venstre og Alternativet kan fredag præsentere en række indsatser, der skal understøtte danskernes muligheder for gode opl..
Vilde blomster, insekter og fugle får fremover bedre vilkår på en række engområder i hele Danmark. Det står klart, efter at regeringen og støttepartierne i dag..
Miljøminister Lea Wermelin imødekommer nu Roskilde og Frederikssund Kommunes ansøgning om at afskære klageadgangen for det planlagte kystbeskyttelsesprojekt i J..
Miljøminister Lea Wermelin vil stramme op på havbrugsområdet med ny handleplan. Et digitalt indberetningssystem, præcise krav til miljødokumentation og et mere..
De skadelige, fluorholdige drivhusgasser (F-gasser), som findes i blandt andet køleanlæg, skal reduceres. Det er en del af klimahandlingsplanen, som er aftalt m..
Regeringen, Radikale Venstre, SF, Enhedslisten og Alternativet vil med knap 105 millioner kroner skabe mere vild natur til gavn for biodiversiteten. En af indsa..